Rozstania z partnerem są bardzo bolesną częścią życia. Najtrudniej jest wtedy, gdy następują one na skutek woli tylko jednej ze stron. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy partner komunikuje odejście do innej kobiety. Osoba porzucona zwykle bardzo przeżywa taką zmianę i ma trudności z dostosowaniem się do nowej sytuacji.


Jak sobie radzić po rozstaniu?


Rozstanie to niewątpliwie bardzo przykre doświadczenie. Niemniej jednak trzeba przez nie przejść, wyciągnąć wnioski i ruszyć na przód. Gdy danej relacji nie da się już naprawić albo jedna ze stron wyraźnie komunikuje, że nie chce być już w tym związku trzeba zrobić wszystko, by jak najszybciej zapomnieć o byłym parterze. Bardzo źle dzieje się wtedy, gdy osoba porzucona przez długi czas robi sobie nadzieje na powrót partnera. Zazwyczaj ma to miejsce przede wszystkim w pierwszych dniach po rozstaniu. Jest to czas negowania tego co się stało. Osoba porzucona niedowierza, łudzi się, że to pomyłka i wszystko szybko wróci do poprzedniego stanu. Tymczasem im szybciej osoba porzucona zaakceptuje nową sytuację tym lepiej dla niej. Tyle teorii, jednak w praktyce doskonale wiemy, że bardzo trudno jest zapomnieć o osobie, którą bardzo się kochało. Zwykle łączą wspólne wspomnienia, znajomi i miejsca.


Co robić by szybciej zapomnieć o byłym partnerze?


Z czasów związku zwykle mamy pewne przyzwyczajenia i nawyki. Nie ma w tym nic dziwnego, że automatycznie próbujemy robić coś po staremu. Czas jednak powoli to zmienić i radzić sobie samodzielnie. Przede wszystkim warto głęboko schować albo w ogóle wyrzucić przedmioty kojarzące się z byłym partnerem. Dotyczy to przede wszystkim prezentów i zdjęć. Należy zaprzestać kontaktowania się z byłym partnerem. Lepiej jest do niego nie dzwonić, nie pisać i unikać miejsc, gdzie można go przypadkowo spotkać. Bardzo ważne jest także to, by nie śledzić w mediach społecznościowych byłego partnera. W ten sposób można tylko zadać sobie ból. Po byłym partnerze zwykle pozostaje uczucie pustki i wolny czas. Warto to puste miejsce zagospodarować sobie czymś nowym. Nie należy izolować się od ludzi, bo to dobry czas na nowe znajomości. Wskazane jest też by zacząć jakąś nową aktywność taką jak sport, szkolenia czy wolontariat. Jeśli ktoś ma możliwość wyjazdu, to zmiana otoczenia również dobrze mu zrobi. Jednocześnie należy pamiętać, że nie warto zbyt szybko wchodzić w nowy związek. Po trudnym rozstaniu najlepiej dać sobie czas na poukładanie swoich spraw i odzyskanie równowagi. Dopiero później można zacząć szukać kogoś innego, na przykład poprzez portal randkowy.