Bardzo wielu ludzi w prasie medycznej szuka informacji jak szybko schudnąć i co zrobić, aby kilogramów było mniej. Jednak wśród poszukiwaczy zdarzają się i tacy, którzy chcą się zorientować jak zdrowo przytyć. Im jest zdecydowanie trudniej zdobyć jakieś rzeczowe wskazówki, bo na ten temat jest znacznie mniej opracowań medycznych.

Co zrobić, żeby przytyć?

Gdy jest się szczupłą, wątłą osobą to pytanie wcale nie brzmi niedorzecznie. Są osoby, które mają genetyczne predyspozycje do szybkiej przemiany materii i którym trudno przybrać na wadze na zawołanie. Takim osobom poleca się zwiększenie liczby posiłków na przykład do siedmiu. Pomóc w przybraniu na wadze osobom szczupłym może również zwiększenie kaloryczności posiłków.

W przypadku widocznej niedowagi powinna ona wzrosnąć nawet o pięćdziesiąt procent w stosunku do bazy wyjściowej. Osobom chcącym szybko przytyć zaleca się jedzenie takich produktów jak: orzechy, jajka, awokado, pestki dyni czy suszone owoce. Co do napojów to na wzrost wagi najlepsze będą soki ze świeżo wyciskanych owoców czy koktajle owocowo- warzywne.

Jak przytyć zdrowo?

Jak zdrowo przytyć? Przede wszystkim trzeba jeść dużo warzyw i owoców o wysokiej zawartości witamin oraz błonnika. Ponadto swoją dietę trzeba urozmaicić o produkty zawierające białko. Należą do nich rośliny strączkowe, nabiał oraz chude mięso. W poprawie apetytu pomaga również zmienność, z jaką przyrządza się jedzenie, Chodzi o to, by je nie tylko gotować, ale także piec, smażyć lub grillować. Do niezbyt lubianych przez nas potraw najkorzystniej dodawać popularne przyprawy takie jak pieprz, tymianek czy chili. One zaostrzają łaknienie. Czego lepiej nie robić, gdy chce się nabrać ciała?

Objadanie się tłustymi potrawami, słodyczami lub śmieciowym jedzeniem jest fatalnym pomysłem. W ten sposób można sobie zaszkodzić, a nie bezpiecznie i systematycznie przybierać na masie. Nie poleca się również osobom z małą masą mięśniową zażywanie specyfików powodujących znaczny rozrost mięśni. Takie działanie prowadzi raczej na cmentarz, a nie ku lepszej i bardziej umięśnionej sylwetce. Niewłaściwym pomysłem jest także przejadanie się na siłę, na umór, bo to jeszcze wzmaga wstręt do jedzenia u osoby chcącej przytyć.

Co jeszcze wpływa korzystnie na przyrost masy mięśniowej?

Na pewno picie naturalnych soków przed posiłkiem, bo to zaostrza apetyt. Ćwiczenia siłowe to kolejny czynnik, który pomaga przybrać na masie. Osoby bardzo szczupłe, o niewielkiej masie mięśniowej powinny odbywać zajęcia siłowe co najmniej pięć razy w tygodniu. Na większe mięśnie ma też wpływ odpowiednia dawka snu. Najlepiej, żeby wynosiła ona od ośmiu do dziewięciu godzin.