Wiele osób zastanawia się nad tym, czy 10 000 kroków jest właściwą liczbą kroków, której powinniśmy przestrzegać podczas praktykowania naszej dziennej aktywności fizycznej. Oczywiście to wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, jednak przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele osób obiera właśnie za cel zrobienie 10 000. Jednak skąd bierze się ta liczba i czy ma ona właściwie aż tak istotne znaczenie dla całej sprawy związanej z aktywnością fizyczną?

Czy po przejściu dziesięciu tysięcy kroków faktycznie możemy uznać, że odhaczyliśmy dostatecznie dużo aktywności danego dnia? Ta magiczna liczba wzięła się z pewnej reklamy. Ponad 80 temu jedna z japońskich firm promowała robienie 10 000 kroków dziennie. Wszystko ze względu na to, że produkowała krokomierze. Aby ich produkt lepiej się sprzedawał, dorobili historię związaną z robieniem 10 000 kroków dziennie. Ich historia świetnie wpisała się w potrzeby wielu osób, dlatego też społeczeństwa zaczęły adaptować pomysł związany z tym, aby robić tyle kroków w ciągu dnia. Liczba ta nie była oparta na badaniach naukowych – po prostu dobrze brzmiała. Dlatego dosyć zabawnym faktem jest to, że pomysł stał się tak popularny.

Obecnie 10 000 kroków jest pewnym standardem zdrowia dla wielu aplikacji mierzących kroki

Czasami okazuje się, że 10 000 kroków może być zbyt dużym wyzwaniem dla osób starszych lub tych o kiepskiej kondycji fizycznej. Ludzie prowadzący siedzący tryb życia mogą nie poradzić sobie z tym, aby utrzymać takie tempo każdego dnia. Dlatego też znacznik ten może nie być najlepszym rozwiązaniem dla dosłownie każdego. Jednak pamiętajmy o tym, że nawet niewielka ilość kroków, lub niewielkie zwiększenie naszej dziennej aktywności fizycznej może przyczynić się do poprawy zdrowia. Przykładowo wiele badań wykazało, że nawet 6000 kroków dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca.

Jeżeli jednak naszym głównym celem jest utrata wagi lub po prostu zapobieganie temu, aby nasz organizm odkładał tkankę tłuszczową, prawdopodobnie będziemy chcieli zainwestować nieco więcej wysiłku. W tym przypadku najlepiej postawić na przynajmniej od 30 do 60 minut intensywnej aktywności fizycznej każdego dnia. Czasami, aby osiągnąć nasze wymarzone cele sylwetkowe, będziemy musieli osiągnąć nawet 15 000 kroków każdego dnia.