Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, ponieważ zasila organizm w energię, która pozwoli mu przetrwać resztę dnia. Jednak to, o jakiej porze dnia jesz śniadanie, może mieć również duże znaczenie dla poziomu energii i ilości paliwa, które organizm zgromadził do końca dnia. Nawet jeśli próbujesz schudnąć, ważne jest, abyś nie pomijał śniadania lub jadł zbyt mały posiłek z samego rana. Jedzenie zdrowego i zbilansowanego śniadania może faktycznie pomóc Ci czuć się bardziej zadowolonym przez resztę dnia, a także poprawić koncentrację, pamięć, czas reakcji i ogólną czujność.

Co jeść na śniadanie, aby mieć mnóstwo energii w ciągu dnia?

Jeśli chodzi o to, co jeść na śniadanie, to im bardziej zrównoważony i odżywczy posiłek, tym lepiej. Dobre śniadanie powinno zawierać kombinację węglowodanów, białka i zdrowych tłuszczów, wraz z witaminami i minerałami. Pomoże Ci to zachować sytość, energię i aktywność na dłużej, bez uczucia głodu czy zawrotów głowy. Istnieje wiele rodzajów żywności, którą można wybrać na śniadanie, w zależności od upodobań i wymagań żywieniowych. Przykłady zdrowej żywności, którą możesz jeść na śniadanie to: płatki owsiane, pełnoziarnisty chleb lub płatki zbożowe, granola o obniżonej zawartości cukru, pełnoziarniste płatki zbożowe z masłem orzechowym, jajko i warzywny wrap, zielone smoothie z białkiem lub miska jogurtu ze świeżymi jagodami, lub granolą.

Dodaj poranne ćwiczenia do swojej rutyny

Jeśli jesteś niezwykle zabiegany o poranku, możesz pomyśleć, że pomijanie ćwiczeń jest dobrym sposobem na przyspieszenie dziennej rutyny. Mimo wszystko najlepiej jest wykonywać poranne ćwiczenia przed śniadaniem. Jeśli ćwiczysz przed jedzeniem, metabolizm Twojego ciała zwiększa się, spalając więcej kalorii i tłuszczu w ciągu dnia. Pomaga to również uniknąć przejadania się podczas śniadania, co może powodować przyrost wagi i problemy z trawieniem. Jeśli jednak ćwiczysz po śniadaniu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że przechowasz te kalorie jako tłuszcz. Dzieje się tak dlatego, że poziom insuliny w Twoim organizmie jest wysoki po jedzeniu, a insulina jest hormonem anabolicznym, który pomaga organizmowi przechowywać energię w postaci tłuszczu.

Czy śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?

Większość ekspertów zgadza się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, ponieważ pomaga Ci rozpocząć dzień od zdrowego, pełnego energii posiłku. To jednak nie wszystkie zalety. Zdrowe śniadanie pomaga Ci uniknąć uczucia zmęczenia, ale może również pomóc Ci schudnąć, jeśli upewnisz się, że spożywasz zdrowy i zbilansowany posiłek. Badania wykazały, że osoby, które jedzą śniadanie, mają niższy BMI (wskaźnik masy ciała) i mniejszy obwód talii niż osoby, które pomijają ten posiłek. Powiedziawszy to, nie ma potrzeby przesadzać ze śniadaniem. Jeśli próbujesz schudnąć, nie musisz opychać się rano. Zamiast tego dąż do zjedzenia zdrowego i zbilansowanego posiłku, który jest bogaty w białko i błonnik, ma niską zawartość cukru i tłuszczu, a jego ukończenie zajmuje co najmniej 20 minut.

O której godzinie najlepiej jadać śniadania?

Kiedy najlepiej zjeść śniadanie? Jeśli próbujesz schudnąć, najlepszym czasem na zjedzenie śniadania jest okres między 7 a 9, (mniej więcej 16-20 godzin po tym, jak ostatnio jadłeś). Dzieje się tak dlatego, że kiedy minęło tyle czasu bez jedzenia, poziom cukru we krwi jest niski, a wraz z nim poziom insuliny, co ułatwia organizmowi spalanie tłuszczu. Badania wykazały również, że spożywanie śniadania między 7 a 9 RANO może pomóc Ci w utracie wagi, sprawiając, że będziesz jeść mniej kalorii w ciągu dnia. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że jedzenie śniadania dla utraty wagi nie polega na jedzeniu masywnego, pełnego kalorii posiłku. Chodzi o spożywanie odpowiedniej diety, która pomoże Twojemu organizmowi skuteczniej spalać tłuszcz. Najlepsze są zbilansowane i niewielkie porcje zdrowych produktów.

Jednak jeśli próbujesz przybrać na masie, jedzenie śniadania później rano może być korzystniejsze. Kiedy jesz śniadanie później o poranku, twój organizm ma czas na strawienie poprzedniego posiłku, zanim zacznie trawić śniadanie. Jest to korzystne, jeśli próbujesz przybrać na masie mięśniowej, ponieważ oznacza to, że Twój organizm ma więcej czasu na wchłonięcie bogatego w białko śniadania i wykorzystanie go do budowy mięśni.

Jest jeszcze jeden czas, w którym eksperci zalecają jedzenie śniadania – jeśli ciężko trenujesz rano. Jeśli ćwiczysz z samego rana, ostatni posiłek powinien być zjedzony co najmniej dwie godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. W przeciwnym razie jedzenie zostanie strawione, zanim jeszcze rozpoczniesz trening. W zależności od tego, jak długo i ciężko trenujesz, dobrym pomysłem jest zjedzenie czegoś małego około godziny po sesji treningowej, zwłaszcza jeśli próbujesz schudnąć.

Jeśli masz przed sobą długi dzień, możesz chcieć zjeść śniadanie później w ciągu dnia. Jeśli masz przed sobą długi dzień, najlepszą porą na zjedzenie śniadania jest czas między 11 a 13 (między 19-21 godziną po ostatnim posiłku). Dzieje się tak dlatego, że kiedy jesz później w ciągu dnia, Twój organizm ma więcej czasu na strawienie pokarmu, co może pomóc zmniejszyć wzdęcia i niestrawność.

Podsumowanie informacji

Niezależnie od pory dnia, o której zdecydujesz się zjeść śniadanie, pamiętaj, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – upewnij się więc, że jesz zdrowy, zbilansowany posiłek, aby utrzymać poziom energii przez cały dzień, a ciało było odżywione. To kiedy jesz, jest równie ważne, jak to, co jesz, więc postaraj się wybrać porę, w której wiesz, że będziesz mieć najwięcej wolnego czasu i będziesz mógł w pełni cieszyć się zdrowym pożywieniem i docenić swój posiłek. Niezależnie od tego, o jakiej porze dnia zdecydujesz się zjeść śniadanie, pamiętaj, aby był to pożywny i zbilansowany posiłek, który pozwoli Ci dobrze rozpocząć dzień.