Jeszcze kilka dekad temu podróżowanie za pośrednictwem autostopa było czymś zupełnie normalnym. W dzisiejszych czasach nieco zmienia się pogląd na ten sposób podróży i rzadziej zauważymy osoby chętne do skorzystania z oferty dla autostopowiczów. Dlaczego jednak tak jest? Co tak właściwie uległo zmianom? W przeszłości można było usłyszeć sławne historie o osobach, które nie miały samochodu ani pieniędzy na inne środki transportu, więc udało im się pokonać kilka tysięcy kilometrów za pośrednictwem podróży z innymi osobami właśnie poprzez autostopa.

W dzisiejszych czasach jedynymi miejscami, gdzie spotykamy autopstopy, są raczej niewielkie wsie, gdzie większość osób się wzajemnie zna. Rzadko możemy zauważyć, aby na otwartej obcej przestrzeni ludzie chętnie wsiadali do obcych lub z drugiej strony udostępniali dostęp do swojego auta zupełnie obcym osobom. W dzisiejszych czasach autostop jest postrzegany jako niebezpieczny i niewielu kierowców jest chętnych, aby kogoś podwieźć. Policja zniechęca do podróżowania autostopem, a wiele stanów wyraźnie tego zabrania. Większość autostopowiczów nie ma innych możliwości i robi to w ostateczności.

Wiele osób jest zbyt młodych, aby pamiętać kulturę autostopowiczów, dlaczego jednak zniknęła?

Większość ekspertów zgadza się, że jeden z największych czynników wpływających na spadek popularności autostopu nie ma nic wspólnego ze strachem przed przestępczością. Odpowiedź leży w zupełnie innym aspekcie. Okazuje się bowiem, że potrzebą jest matką wynalazców. Autostopowicze wybierali taki rodzaj podróżowania, ponieważ mało kto miał za dawnych czasów samochody. Okazuje się, że wraz z rosnącą popularnością samochodów coraz więcej osób miało dostęp do osobistego środka transportu, dlatego też zanikała potrzeba dotycząca tego, aby korzystać z pomocy innych podczas podróżowania.

W tym samym okresie powstał system autostrad międzystanowych, łączący większość dużych miast Ameryki znacznie szybszymi drogami, które stały się podstawą większości podróży na długich dystansach. Pamiętajmy również o tym, że bycie autostopowiczem nie jest karane prawnie, jednak musimy liczyć się z tym, że wraz z rozwojem autostrad na całym świecie, coraz trudniej nim zostać. Chyba trudno byłoby sobie wyobrazić osobę pieszą wchodzącą na autostrady w poszukiwaniu autostopa.