Wiele osób zastanawia się nad tym, czy tak właściwie istnieją jakieś różnice między mięsem i rybą, a jeżeli faktycznie istnieją to, czy są istotne. Dla wielu osób ryba jest w zasadzie tym samym, co mięso, zatem w diecie używają tych produktów zamiennie. Jednak z całą pewnością możemy uznać, że ryba nie do końca stanowi to samo, co mięso. Mimo wszystko możemy swobodnie przyznać, że różnice między pokarmem wykonanym z ryby i z mięsa są raczej subtelne, ponieważ jedno i drugie pożywienie charakteryzuje się podobnymi składnikami odżywczymi oraz wysoką zawartością białka lub tłuszczu w zależności od rodzaju mięsa, lub ryby, który spożywamy.

Dla wielu osób mięso i ryby jako oddzielne produkty w menu, to wciąż debata, która jest aktualna nawet w dzisiejszych czasach, pomimo tego, że ustaliliśmy miejsce ryb. Mianowicie są one oficjalnie uznawane nie jako mięso, a przydzielamy je do owoców morza wyławianych z wody. Oznacza to, że ryby w odróżnieniu od mięsa stacjonują w tej samej grupie produktów, co na przykład skorupiaki lub mięczaki.

W zasadzie jeden i drugi produkt jest wykonany z tkanki łącznej, dlatego też ryby przypominają produkty z mięsa zwierzęcego. Mimo wszystko ryba charakteryzuje się subtelnymi różnicami

Już pół wieku temu oficjalnie klasyfikowaliśmy ryby jako źródło białka, żelaza i tłuszczy w grupie zupełnie odmiennej od produktów zwierzęcych. Mięso i drób, ryby, jaja, suszona fasola, groch i orzechy do masła orzechowego były wymienione jako alternatywne źródła białka. Piramida żywności została po raz pierwszy opublikowana w Szwecji w 1974 roku, a mięso, drób, ryby, fasola i jaja były postrzegane jako podobne źródła białka. Kategoryzowanie rządu było jednak czasami niejednoznaczne. Na przykład w opublikowaniach MyPlate z 2011 mogliśmy zauważyć, że mięso i ryby czasami było ukazywane jako źródło białka z tej samej kategorii po to, aby uprościć układanie jadłospisu.

Warto mimo wszystko rozróżniać, za co odpowiadają poszczególne pokarmy w naszej diecie. Dlatego możemy wspomnieć o tym, że ryba podobnie jak drób stanowi doskonałe źródło białka w połączeniu z niskimi kaloriami w naszym menu. Ryby i chude mięso są prawdopodobnie również najlepszymi źródłami żelaza, które możemy dostarczyć. Wielu naukowców i lekarzy zwraca uwagę na to, aby jak najczęściej wymieniać w naszym jadłospisie czerwone mięso na produkty pochodzące z chudego mięsa lub po prostu z ryby, a z całą pewnością taka zamiana wyjdzie nam na zdrowie.